فارسی شنبه تا پنجشنبه 10:00-18:00 01132384000
info@tirazhehstone.com
بهترین
در کشور ایران
استاندارد صنعتی
ISO 10002:201H
گواهی نامه
DNWاتریش

چرا مصالح ساختمانی با افزایش قیمت همراه بوده است؟

سنگ تیراژه بابل - ایمان رحمان پور > اخبار سایت > چرا مصالح ساختمانی با افزایش قیمت همراه بوده است؟

 

به گزارش سیمان خبر، روزنامه ایران در گفتگو با اسماعیل کاظمی رییس اتحادیه مصالح ساختمانی نوشت: این حرف دل سازندگانی است که با افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی بیان می‌کنند. محصولات فولادی ۷۰ درصد، شن و ماسه بین ۳۰ تا ۳۵ درصد، سیمان ۱۵ درصد و بتن هم رشد قیمت را در سال‌جاری تجربه کردند.این افزایش قیمت به غیر از آنکه باعث شد قیمت مسکن سیر صعودی به خود بگیرد خیلی از سازندگان را از بازار مسکن دور کرد.مگر کسانی که از سر اجبار یا علاقه نمی‌توانند این حرفه را کنار بگذارند.در مورد گرانی قیمت انواع مصالح ساختمانی صحبت‌های زیادی مطرح شده است اما فعالان این حوزه حرف‌های جدیدی برای گفتن دارند.رؤسای اتحادیه نهاده‌های ساختمانی از حضور افرادی در بازار صحبت به میان می‌آورند که باعث شدند قیمت‌ها در مسیر گرانی قرار گیرد.

** هلدینگی که یک تنه قیمت‌ها را ۳۵درصد گران کرد

اسماعیل کاظمی رئیس اتحادیه مصالح ساختمانی از هلدینگی گفت که فعالیت‌شان باعث افزایش ۳۰ تا ۳۵ درصدی شن و ماسه شده است. وی افزود: در سال‌جاری هلدینگی در بازار شن و ماسه متولد شد که کار آن هماهنگ کردن قیمت‌ها بود. البته معلوم نیست قیمت‌ها را هماهنگ کرد یا شن و ماسه بازار را خریداری کرد تا قیمت دلخواه را تعیین کند. بر این اساس بواسطه حضور هلدینگی که از آن صحبت شد قیمت‌ها بسرعت بالا رفت واین امر باعث گرانی بتن (ماده اولیه بتن از سیمان، شن و ماسه است)هم شد. با‌وجود تمام اخطارهایی که داده شد، سازمان حمایت در این جریان ورود نکرد و متأسفانه سازندگان مسکن مجبور شدند با قیمت‌های بیشتری خرید خود را انجام دهند. وی به رقابت ناسالم بین تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان هم اشاره کرد و گفت: این مجموعه‌ها گاهی قیمت را بالا و گاهی قیمت‌ها را پایین می‌آورند لذا همین نوسان باعث می‌شود تا قیمت برای مصرف‌کننده بالا برود. در مورد سیمان همچنین اتفاقی رخ داد. با‌ وجود مازاد تولید، قیمت این محصول ۱۵ درصد در سال‌جاری گران شد. ولی در مورد گچ شاهد هیچ اتفاق قیمتی نبودیم.

** گرانی فراتر از قیمت‌های جهانی بی‌معنا است

محمد آزاد رئیس اتحادیه فروشندگان آهن هم که پیش از این خبر افزایش ۷۰ درصدی قیمت محصولات فولادی را داده بود گفت: افزایش قیمت محصولات فولادی از خردادماه آغاز شد و تا پایان شهریورماه ادامه داشت. این رشد قیمت به گونه‌ای بود که از محاسبات جهانی فراتر رفت و حتی قیمت محصول صادراتی از عرضه داخلی ارزان‌تر بود و این اتفاق به جهت اینکه هیچ توجیه اقتصادی و علمی نداشت برای ما بی‌معنا بود. لذا متوجه شدیم که برخی قصد سوءاستفاده از بازار را دارند.از آنجا که دیدند هر قیمتی عرضه شد خریدار وجود دارد قیمت‌ها را بالا بردند اما مهرماه نظارت بر بازار دو چندان شد و اکنون شاهد ثبات قیمت‌ها هستیم. وی با بیان اینکه افزایش قیمت محصولات فولادی ابتدا به خاطر قیمت جهانی بود تصریح کرد: خوشبختانه جلوی سوداگری در این بازار گرفته شد. رشد قیمت به جهت رونق بازار نیست. البته نسبت به سه سال پیش وضعیت بازار بهتر شده است و از رکود گذشته خارج شدیم اما هنوز به دوران رونق نرسیدیم. در حال حاضر نوسان قیمت در این حوزه به خاطر قیمت ارز است.

پاسخ بدهید